Suriye konusunda ilk düğme yanlış iliklendi

Edirne’de basın toplantısı düzenleyen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan; ABD veya Rusya ile değil bölge Müslüman ülkeleriyle bu acıları dindirmenin yolunu aramalıyız

‘Hemen Suriye’den çekilelim’ demiyoruz ancak en acil şekilde kan durdurulmalı

Edirne’de Saadet Partisi Divan Kurulu Toplantısı öncesi basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi ve Teşkilat Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, parti olarak geçmişte ne söylediysek, bugün de aynı şeyi söylediklerini ve hiç yanılmadıklarını ifade etti.

Suriye’deki gelişmelerle ilgili, “Bu geldiğimiz noktada ‘Hemen Suriye’den çekilelim’ gibi bir sözü doğru bulmuyoruz ancak “En kötü barış, en iyi savaştan iyidir” ne pahasına olursa olsun en acil şekilde kanın durdurulmasının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Çalışkan, “Suriye konusunda partisinin geçmişte ne söylediyse bugün de aynı şeyleri söylediğini belirten Çalışkan, “Diyoruz ki ‘En kötü barış en iyi savaştan iyidir’. Her ne pahasına olursa olsun mutlaka en acil şekilde kanın durdurulması sağlanmalıdır. Biz ülke olarak Suriye konusunda ilk düğmeyi yanlış ilikledik. Başından beri hiçbir gün makul politika üretmediğimiz için bugünkü neticeler olumsuz noktaya geldi. Bu geldiğimiz noktada ‘Hemen derhal Suriye’den çekilelim’ gibi bir sözü doğru bulmuyoruz. Ancak bugün yapılması gereken şey; bir şekilde katil Trump ile katil Netanyahu ile katil Putin ile oturup aynı masada görüşebiliyorsak katil Esad ile de bir şekilde çözüm yoluna gidilmelidir” diye konuştu.

80 milyonun el ele vererek, acıları dindirmenin bir yolunu bulmalarının sağlanması gerektiğini dile getiren Çalışkan, “İş başında, yönetim sorumluluğunda olan insanların biraz daha duyarlı, ferasetli, aklıselim davranması gereklidir. Bugün, bunlardan çok uzakta olduğumuzu görüyoruz. Sükuneti hiçbir şekilde elden bırakmamalıyız. El birliğiyle 80 milyon vatan evladı el ele vererek ABD veya Rusya ile değil bölge Müslüman ülkeleriyle bu acıları dindirmenin yolunu aramalıyız” dedi.