“ŞEHADET” ŞEHİT GİBİ YAŞAYANA NASİP OLUR

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Antakya’da Anadolu Gençlik Derneği Konferans Salonu’nda “Şuur Dersleri” etkinliğinin bu haftaki konuğu oldu.

Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi’nin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde “Şehadet” konusunu anlattı

Şubat ayı tarihimizde şehitler ayı olarak biliniyor diyen Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Karşılaştıkları baskı ve dayatmalara tahammül edip mücadele azmi ve örnek yaşantılarıyla bir çok dava önderi Şubat ayında Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Dinimizdeki en yüce mertebelerden birisi şehitlik mertebesidir. Çünkü bir insanın hayatı boyunca yapmış olduğu imtihanların sınavlarının sonucudur, finalidir; işte finali şehitlik mertebesiyle bitiren bir insan en yüksek mertebelerden birisine ulaşmıştır.

Şehitlerin Allah katında kadir ve kıymetleri pek yüce olmakla birlikte, âhirette en büyük rütbenin Peygamberlikten sonra şehitlik olduğu belirtilmiştir.

Şehid olup cennetin sınırsız nimetlerini gören şehitler yeniden dünyaya gelerek tekrar tekrar Allah yolunda şehit olmak isterler çünkü bu kadar ulvi bir makamdır.

Her Müslümanın yer yüzünü imar etme görevi vardır; yaşamak, yaşatmak, adaleti tesis için mücadele eder. Dinimizin özü Allah’a karşı kulluk görevini yerin getirmesi, yaratılmışlara karşı şefkatle muamele etmesidir. Bu uğurda ölürse de şehit olur” diye konuştu.

Son olarak şehitliğin mertebelerinden bahseden Çalışkan, “Mukaddesatımız için şehit olmayı arzu eden, Allah için çalışan yatağında dahi ölse şehitlik mertebesine ulaşır.

Şehitler yani Allah’ın rızası için çalışan bir Müslümanlar; Allah’ın emirlerini yerine getirmek için vahyi akla üstün tutarlar. Rabbimiz bize hangi mesajları göndermiş diyerek Kur’an’ı anlamaya çalışırlar.  Cihat arzusunda olurlar.  Peygamberimizin sünnetine karşı titizdirler.  İbadetlerin özgürce yapılabilmesi için mücadele eder mescit inşa etme hayalleri vardır.

Şubat ayında şehitlerimizi şükranla rahmetle yad ediyoruz. Rabbim bizleri malını canını Allah için feda edebilecek şuurda olan kullardan eylesin” şeklinde konuştu.