SAKIN OLA KARDEŞ KANI DÖKMEYİN

Anadolu Gençlik Derneği Reyhanlı’da Siyer-i Nebi Yarışması Ödül Töreni düzenledi.

Reyhanlı Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen programa, Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Arslan, Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca, Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, Reyhanlı Ziraat Odası Başkanı Şemseddin Cünedioğlu, Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Serkan Bulut, Saadet Partisi Reyhanlı İlçe Başkanı İbrahim Göçmez, Saadet Partisi Antakya İlçe Başkanı Fahri Serdar Özal, Reyhanlı AGD İlçe Başkanı Zabit Çelik, Önceki Dönem HBB Meclis Üyesi Ayhan Cünedioğlu, Reyhanlı Belediye eski Başkan Yardımcısı Abdullatif Demir, Reyhanlı Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Bayır ve çok sayıda davetli katıldı.

BU ETKİNLİKLE GELECEĞE DAİR UMUTLARIMIZ BİR KEZ DAHA YEŞERMİŞTİR

Reyhanlı Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Temsilcisi Zabit Çelik ve Hatay AGD Şube Başkanı Serkan Bulut’un açılış konuşmasından sonra Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Arslan yaptığı konuşmada “Gönüllülük esasına dayanan bu yarışmaya lise öğrencilerimizin yoğun bir şekilde katılım sağlaması bizi en ziyadesiyle memnun etmiştir. Geleceğe dair umutlarımızı bir kez daha yeşertmiştir.

Ümmeti olmaktan gurur duyduğumuz, rehberimiz olan sevgili Peygamberimizin hayatını öğrenmek, öğretmek büyük bir görevdir. Örneğimizi, idolümüzü farklı mecralarda aramaya lüzum yok. Eğer Müslümanlık iddiasında isek, rehberimiz bellidir. O da, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) dir” dedi.

 SAKIN OLA KARDEŞ KANI DÖKMEYİN

Daha sonra konuşan Doç. Dr. Necmettin Çalışkan da eğitim ve peygamberimizin hayatının önemine dikkat çekerek, “Hayatımızda öğretmek için mücadele etmek son derece önemlidir. Peygamberimiz (S.a.v.) insanlığa örnek bir şahsiyet olarak gönderilmiştir. Veda Hutbesinde verdiği önemli mesajlardan birisi, ‘Sakın ola benden sonra asla kardeş kanı dökmeyin’. Bu mesajlara bugün ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.

Sınır ilçemiz Reyhanlı’mızdayız. Suriye’de yaşanan savaş neticesinde Reyhanlı ilçemiz büyük bir misafirperverlik örneği sergiliyor. Muhacir kavramını en iyi şekilde burada görüyoruz. Eskiden savaştan önce karayolu ile hacca giden herkes mutlaka Reyhanlı’da en az bir gece sabahlardı. Camiye gelenleri de Reyhanlılı kardeşlerimiz evlerine götürüp misafir ederdi. Hac misafirperverliğinden sonra şimdi de savaş misafirperverliği gösteriyorlar bunlar çok önemli. Hepsinden Rabbim razı olsun. Allah bunların hiç birini karşılıksız bırakmaz. Bu vesileyle Suriye’nin de bir an önce huzura, barışa, sükûnete kavuşmasını Rabbimizden diliyoruz. Siyer-i Nebi Yarışmasında dereceye giren tüm kardeşlerimizi de tebrik ediyorum emeği geçen ve programa katılan herkese de teşekkür ediyorum” dedi.

Reyhanlı Ticaret Borsası Başkanı Bülent Karaca’ da bir konuşma yaparak, Reyhanlı Anadolu Gençlik Derneği’ne, yarışma dolayısıyla, Peygamber Efendimizin hayatını öğrencilerimize tanıtma adına önemli bir etkinlik yaptığını belirterek “Başta bu organizasyonu düşünen, hazırlayan, öncülük eden, sponsor olan, uygulanmasında emeği geçen, yarışmaya katılan, kısaca kazananı herkes olan bu güzel yarışma inşallah Peygamberini seven, anlayan nesillerin yetişmesine vesile olur” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin taktim edilmesiyle program sona erdi.